Profesor dr hab. Andrzej Bernacki

środa 26.06.2013

Współpraca z SGGW zapoczątkowana została w dniu 1 lutego 1961 r. studiami doktoranckimi w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym. Zatrudniony był przez ponad 34 lata w tej Katedrze. Łącznie ze studiami doktoranckimi zaangażowany był w Katedrze przez okres 41 lat. W tym okresie przeszedł przez wszystkie szczeble kariery naukowej: od starszego asystenta – 1966 r., adiunkta – 1967 r., docenta – 1984 r., profesora nadzwyczajnego SGGW – 1994 r., do tytułu naukowego profesora nauk ekonomicznych – 19 maja 1999 r.

Promotorem pracy doktorskiej nt. „Czynniki kształtujące typy gospodarcze państwowych gospodarstw rolniczych w północno-zachodniej części województwa bydgoskiego” (1966) był prof. dr hab. Ryszard Manteuffel-Szoege. Praca habilitacyjna nt. Efektywność różnych poziomów koncentracji środków produkcji w gospodarstwach indywidualnych (1983).

Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej pełnił wiele funkcji organizacyjnych na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: kierowanie w latach 1978–1981 studiami stacjonarno-zaocznymi dla kadry kierowniczej w rolnictwie w zamiejscowym punkcie WODR w Poświętnem, pełnienie w latach 1988–1991 funkcji prodziekana i dziekana (przez okres 3 miesięcy) Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego, pełnienie w latach 1992–1993 funkcji kierownika Zakładu Rachunkowości i Finansów, który został powołany z jego inicjatywy, pełnienie w latach 1994–1996 funkcji kierownika Katedry Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych.

Na szczególne podkreślenie zasługuje inicjatywa, jaką było zorganizowanie w ramach Katedry Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych: w 1992 r. Zakładu Finansów i Rachunkowości, w 1994 r. – Studium, a następnie Podyplomowego Studium Bankowości i Finansów, głównie na potrzeby Banku Gospodarki Żywnościowej SA.

Za działalność dydaktyczną i naukową otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Do najważniejszych zaliczyć należy nagrodę zespołową MNSzWiT II stopnia (1975), nagrodę indywidualną MNSzWiT III stopnia (1978) nagrodę Rektora SGGW II stopnia (1986). Za pełną zaangażowania pracę w SGGW otrzymał również Honorową Odznakę ZMW (1972), Honorową Odznakę ZSP (1976), Srebrny Krzyż Zasługi (1977), Złotą Odznakę SITR-NOT (1980), Złoty Krzyż Zasługi (1986), Odznakę „Za Zasługi dla SGGW” (1995) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (1996). Prowadził szeroko zakrojoną współpracę z praktyką rolniczą, wdrażając m.in. autorski program skomputeryzowanej księgowości „Rolin”, a następnie „Rolin 2000” oraz „Rolin Analizę 2000” dla gospodarstw rodzinnych. W tym zakresie opracował wiele artykułów i referatów o przydatności rachunkowości zarządczej dla potrzeb przedsiębiorstw i gospodarstw rolniczych. Wydał książki: Księgowość w podejmowaniu decyzji kierowniczych (wspólnie z R. Manteufflem-Szoege) (1970), Ćwiczenia z ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw rolniczych. Projekt organizacji gospodarstwa rolniczego (red., wspólnie z T. Rychlikiem) (1992). Pięćdziesiąt lat po śmierci profesora Stefana Moszczeńskiego opublikował podręcznik na podstawie rękopisu znajdującego się w archiwach Katedry Gospodarstwo wiejskie a nauka (1996). Podręcznik ten miał wiele pozytywnych recenzji.

Opracował 137 pozycji wydawniczych, w tym 7 w językach obcych, jest autorem 58 i współautorem 26 oryginalnych prac naukowych, 14 podręczników i skryptów (w tym 6 samodzielnych) oraz 23 samodzielnych ekspertyz, a także dwóch jako współautor. Spośród prac zastrzeżonych, nie publikowanych, 8 przygotowanych było w 1997 r. dla Urzędu Rady Ministrów. Większość prac (ponad 100) przygotował po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego.

Staże zagraniczne: dwukrotny pobyt na Uniwersytecie Stanu Kentucky, Lexington USA (w okresie 1966/1967 – 17 miesięcy i 1984/1985 – 9 miesięcy), Uniwersytet Wageningen (miesiąc w 1980 r.), staż naukowy na Uniwersytecie Aberdeen (2 miesiące w 1996 r.), miesięczny pobyt w 1999 r. na Ekonomicznym Uniwersytecie Narodowym (National Economics University) w Hanoi, wielokrotne krótkoterminowe pobyty na Uniwersytecie Christiana Albrechta i w Izbie Rolniczej w Kiel (RFN).

Na podkreślenie zasługuje jego wkład w rozwój współpracy z europejskimi ośrodkami naukowymi i gospodarczymi. Organizował międzynarodowe i krajowe konferencje i seminaria w Polsce w SGGW i AR w Szczecinie oraz w Austrii w centrali Banku Raiffeisen w Wiedniu, w Niemczech w DG Banku we Frankfurcie nad Menem, oraz w Hiszpanii w Banku Caja Rural Alicante. Z jego inicjatywy w czasie pełnienia obowiązków kierownika Katedry została zorganizowana konferencja nt. „Profesor Ryszard Manteuffel-Szoege a rolnictwo i nauki ekonomiczno-rolnicze” (1996). Z tej okazji w dawnej posiadłości rodziny Manteufflów w Gradowie k. Sochaczewa została wmurowana tablica pamiątkowa o treści: „Ryszard Manteuffel-Szoege Profesor SGGW, przyjaciele wychowankowie i studenci”.