„Banki spółdzielcze – banki społecznie odpowiedzialne” – wykład otwarty na WNE

piątek 8.04.2016

5 kwietnia odbył się na Wydziale Nauk Ekonomicznych wykład otwarty na temat problematyki bankowości spółdzielczej, przeprowadzony z inicjatywy Prof. dr hab. Sławomira Juszczyka oraz dr Sławomira Jarki – WNE. Wykład prowadził ekspert z Centrum Prawa Bankowego i Informacji Pan Mateusz Zając. W wykładzie uczestniczyli Prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski – Dziekan WNE, Prof. dr hab. Maria Parlińska – Kierownik Katedry Ekonomiki Rolnictwa i MSG, Prof. dr hab. Henryk Runowski – Kierownik Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw oraz pracownicy i studenci Wydziału. Wszystkich gości serdecznie powitał Prof. Sławomir Juszczyk, który omówił także harmonogram wykładu. Następnie głos zabrał Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, wyrażając przekonanie, że podjęta problematyka wykładu bardzo dobrze wpisuje się w zakres studiów realizowanych na Wydziale. Prof. Jarosław Gołębiewski zwrócił również uwagę na dobre relacje WNE z przedstawicielami praktyki gospodarczej, także absolwentami Wydziału, którzy niezwykle chętnie uczestniczą w wykładach dla całej społeczności akademickiej.

W części merytorycznej wykładu zaprezentowano i omówiono następujące zagadnienia:

1. Geneza spółdzielczości bankowej w Polsce i w Europie.
  2. Znaczenie protoplastów spółdzielczości bankowej w procesie jej rozwoju takich jak ksiądz Piotr Wawrzyniak, Franciszek Stefczyk, Friedrich Raiffeisen oraz Hermann Schulze-Delitzsch.
  3. Etapy rozwoju spółdzielczości bankowej w Polsce, zwłaszcza po transformacji ustrojowej.
  4. Współczesne realia funkcjonowania dwóch największych grup spółdzielczości bankowej tj. Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB) i grupy Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS)
  5. Wyzwania dla bankowości spółdzielczej w warunkach turbulentnego otoczenia.

W dalszej kolejności zadawano szereg pytań do prelegenta.

Na zakończenie wykładu prowadzący zachęcił zwłaszcza studentów WNE do zapoznania się z funkcjonalnością interaktywnego portalu edukacyjnego prezentującego możliwości nowoczesnego zarządzania w biznesie www.nzb.pl Portal ten oferuje również możliwości szkoleń e-learningowych.